تاثیر وجود گاز آرگون در شیشه های دو و سه جداره:

قبل از اینکه بخواهیم به تاثیر وجود گاز آرگون در شیشه های چند جداره بپردازیم لازم است کمی با خواص و ویژگی های این گاز آشنایی داشته باشیم. نامگذاری گاز آرگون از واژه یونانی گرفته شده به معنی تنبل و بی تاثیر بودن. آرگون در صنعت با علامت اختصاری AR شناخته می شود. آرگون گازی بی اثر و بدون تاثیر شیشمایی که به روش تقطیر جز به جز هوای مایع بدست می آید. ویژگی فیزکی گاز آرگون شامل نقطه جوش 185- درجه سانتی گراد و با چگالی 1.78 گرم بر لیتر می باشد. آرگون در هر دمایی بی رنگ، بی بو و در صورت تنفس ممتد و طولانی مدت باعث خفگی و مرگ خواهد شد.

اما علت استفاده از گاز آرگون در شیشه های چند جداره چیست؟

اصولا علت کاربرد شیشه های چند جداره، کاهش اتلاف و هدر رفت انرژی از طریق پنجره ها می باشد. هرچه در فرایند تولید شیشه های چند جداره، روشی بکار گرفته شود که باعث کمتر شدن ضریب انتقال حرارت شود شیشه دو یا سه جداره تولید شده بهینه تر خواهد بود. هرچه ضریب انتقال حرارت یا ضریب هدایت حرارتی یک جسم یا ماده کمتر باشد، سرعت انتقال گرما در آن جسم نیز به مراتب کمتر خواهد بود. به عنوان مثال ضریب انتقال حرارت مواد پلاستیکی بسیار کمتر از ضریب انتقال حرارتی موادی مثل مس، آلومنیوم و فولاد است. در حقیقت ضریب انتقال حرارت نرخ یا میزان انتقال حرارت از سطح مقطع جسمی میباشد. ضریب انتقال حرارتی مواد مورد استفاده در تولید شیشه های چند جداره در جدول زیر عنوان شده است:

ردیف ماده مورد استفاده ضریب انتقال حرارت(w.m.k)
1 شیشه 1.4
2 هوا 0.0262
3 گاز آرگون 0.0172
4 آلومینیوم( اسپیسر) 214

 

همانطور که مشاهده می فرمائید ضریب انتقال حرارت گاز آرگون نسبت به هوای معمولی از مقدار کمتری برخوردار است. بدین معنی که سرعت انتقال حرارت از گاز آرگون به مراتب کمتر از هوا میباشد و در صورت تزریق بین لایه های شیشه به جای هوا، گرما کمتری از جداره های شیشه که بیشترین مساحت یک پنجره یا درب را تشکیل میدهد عبور خواهد کرد. باید دقت شود درصد تزریق گاز آرگون در جداره های شیشه بیشتر از 90 درصد باشد. در صورت تزریق حجمی کمتر از 70 درصد،تاثیر وجود گاز آرگون کاملا بی فایده خواهد بود. تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه های دوجداره تقریبا غیر ممکن میباشد و شاید بتوان با تجهیزات آزمایشگاهی خاص وجود گاز را اثبات کرد.امدادپن مجری تعمیر پنجره های یو پی وی سی این اطمینان را به شما می دهد که تمام شیشه مورد استفاده به صورت کاملا مکانیزه و  با تزریق کامل گاز آرگون میباشد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم