مشکلات پنجره های دوجداره

امروزه پنجرهای دوجداره به عنوان بخش مهم و لاینفک از ساختمان­های نوین محسوب می شوند. پنجره ها در ساختمان ها با ایجاد ارتباط بصری میان محیط داخلی و محیط پیرامون و همچنین ایجاد تهویه در زمان نیاز، نقش مهم و ضروری در سلامت و آسایش افراد دارند. با توجه به افزایش قیمت حامل های انرژی و هزینه چشمگیر در بخش مصرف، ضرورت دارد تمام ویژگی های مطلوب یک پنجره با میزان هدر رفت انرژی نیز مطاقت داشته باشد. به عبارتی دیگر برقراری ارتباط بصری و تهویه مناسب صرفا نکته و ویژگی کلیدی یک پنجره نبوده و در کنار این ویزگی باید میزان هدررفت و انتقال انرژی نیز مد نظر قرار گیرد و درصورتیکه یک پنجره از معیار لازم در کاهش اتلاف انرژی برخوردار نباشد سایر ویژگی های آن نیز مورد توجه قرار نمی گیرد و متعاقبا پنجره دوجداره مورد نظر عملکرد و کارایی مناسب را نخواهد داشت. همه ویژگی پنجره های دوجداره زمانی میسر می شود که یراق آلات و نحوه ساخت و مونتاژ پنجره به درستی انجام شده باشد. گاهی ممکن است ویژگی پنجره های دوجداره به دلیل مشکلات فنی و یا نقص فنی یراق آلات در حد مطلوب نبوده و موجب نارضایتی مصرف کننده نهایی شود که خوشبختانه به دلیل استفاده از یراق آلات استاندارد، رفع تمامی ایرادات در پنجره های دوجداره امکان پذیر می باشد. در این مقاله کوتاه قصد داریم به نحوه رفع مشکلات پنجره های دوجداره اشاره مختصری داشته باشیم. ذکر این نکته ضروری است که معرفی مشکلات پنجره های دوجداره و راه حل آنها صرفا به منظور آشنایی شما بوده و به منزله اینکه بتوانید شخصا نسبت به رفع انها اقدام نمائید نمیباشد.

دستگیره پنجره دوجداره به سختی بسته می شود: یکی از مشکالت پنجره های دوجداره به دستگیره پنجره باز می گردد. گاهی
ممکن است چرخش دستگیره در پنجره های دوجداره به سختی انجام شود. این مشکل میتواند ناشی از رگلاژ نبودن پنجره یا
اسپانیولت پنجره باشد. با رگلاژ پنجره و یا اسپانیولت پنجره تا حد بسیار زیادی مشکل مطرح شده برطرف و دستگیره به سادگی بازو بسته می شود.

 • پنجره دوجداره به سختی باز یا بسته میشود: علت بسته نشدن پنجره دوجداره در بسیاری از موارد به رگلاژ پنجره باز میگردد. در پنجره های دوجداره در صورتی که لنگه بازشو از رگلاژ خارج گردد باعث می شود لنگه بازشو از شکل چهارگوش و حالته اولیه آن خارج شده و پنجره به سختی باز یا بسته شود. معیوب شدن یراق آلات میتواند علت بسته نشدن پنجره های دوجداره نیز باشد. به عنوان مثال شکستگی مغزی اسپانیولت یا همان قفل پنجره دوجداره و یا شکستگی زاماک پنجره از دیگر مواردی است که میتواند منجر به بسته نشدن پنجره دوجداره شود.

 • شکستگی لولای پنجره دوجداره: یکی از مشکلات پنجره های دوجداره شکستگی لولا می باشد. فلز نامرغوب بکار رفته در ساخت لولای پنجره یا تعداد کم لولای بکار رفته در زمان ساخت پنجره سبب می شود لولاها مونتاژ شده به روی پنجره دوجداره دفرمه شده و یا شکسته شوند. تعویض لولای پنجره دوجداره با خرید لولای جدید امکان پذیر میباشد.لولای پنجره دوجداره از جنس فلز ریختگری زاماک بوده و در سایز 75 میلیمتر و در رنگ های مختلف تولید میگردد.

 • نفوذ گرد و خاک و آلودگی از پنجره دوجداره: یکی از ویژگی های مهم پنجره های دوجداره عدم نفوذ گرد و خاک و ذرات معلق میباشد. چنانچه نوارهای درزبندی لاستیکی دفرمه یا پوسیده شوند، پنجره دوجداره مورد نظر کارایی مناسب را نخواهد داشت و این موضوع ممکن است باعث ورود آلودگی یا گرد و خاک به محیط داخلی ساختمان شود. در تمامی پنجره های دوجداره امکان تعویض نوار لاستیکی پنجره با نمونه با کیفیت تر وجود دارد.

 • شکستگی مغزی اسپانیولت یا فغل پنجره دوجداره: اسپانیولت یا قفل پنجره دوجداره مکانیزیم فلزی است که باعث قفل شدن پنجره یا درب میشود. ممکن است مغزی قفل پنجره دوجداره یا همان اسپانیولت به دلیل استهلاک و تداوم باز بسته شدن شکسته شود و این رخداد علت بسته نشدن پنجره دوجداره باشد. اسپانیبولت پنجره دوجداره در سایزهای مختلف متناسب با ابعاد پنجره تقسیم بندی میشود و صرفا لازم است در هنگام خرید به ابعاد آن اشاره کنید. اسپانیوت پنجره دوجداره در انواع اسپانیولت تک حالته، اسپانیولت دوحالته، اسپانیولت کشویی و اسپانیولت درب تولید و عرضه میگردد.

 • شکستگی زاماک اسپانیولت یا کیپ پنجره دوجداره: خروج پنجره از حالت رگلاژ یا استفاده از مواد اولیه نامرغوب در تولید محصول ممکن است باعث شکستگی کیپ یا زبانه پنجره دوجداره شود. کیپ پنجره دوجداره یا زاماک اسپانیولت پنجره قطعه ای فلزی از جنس آلیاژ روی که سبب قفل شدن پنجره دوجداره می شود.

 • شکستگی شیشه دوجداره پنجره: اصابت یک جسم سخت به شیشه یا عدم رگلاژ نامناسب میتواند باعث برزو شکستگی شیشه دوجداره پنجره شود.لازم به ذکر است امکان تعمیر شیشه دوجداره در محل پروژه وجود ندارد و در صورت شکستگی لازم است کل جام شیشه تعویض گردد.

 • مستهلک شدن چرخ ها در پنجره های کشویی: مستهلک شدن چرخ ها در پنجره های کشویی نیز میتواند علت بسته نشدن پنجره های کشویی باشد. تداوم باز و بسته شدن های مکرر سبب میشود چرخ های پنجره های کشویی پس از مدتی مستهلک شده و پنجره کشویی به سختی باز و بسته شود.

 • پوسیدگی نوارهای لاستیکی دور پنجره: تابش اشعه آفتاب و جذب بیشتر گرما به دلیل تیره بودن نوارهای لاستیکی سبب می شود پس از حدود 5 الی 6 سال، نوارهای لاستیکی دور پنجره پوسیده شده و عملکرد مناسبی نداشته باشند. ویژگی مهم پنجره های دوجداره که همان عایق بودن انها میباشد به دلیل تعبیه نوارهای لاستیکی در پنجره های دوجداره میسر شده که در صورت پوسیدگی یا دفرمگی نوار لاستیگی پنجره مورد نظر عایق نبوده و باعث نفوذ آلودگی محیطی و صوتی به داخل خانه می شود.

 • درزبندی مجدد نواحی اطرف پنجره: نواحی اطرف پنجره های دوجداره به وسیله مواد پر کننده نظیر چسب سیلیکون و چسب ماستیک درزبندی میشوند. ممکن است به دلیل بی کفیت بودن چسب های مورد استفاده پس از مدتی این چسب ها از محل خود جدا شده و اطراف پنجره از شرایط عایق خارح شود. از این رو لازم است این نواحی مجددا عایق بندی شود.

 • انحنا و دفرمگی پروفیل لنگه پنجره: در تمامی پروفیل های اصلی ساخت پنجره دوجداره شامل پروفیل قاب، پروفیل لنگه پنجره و پروفیل میانی لازم است به منظور تقویت و استحکام بیشتر از پروفیل تقویت گالوانیزه استفاده شود. در صورت عدم استفاده از پروفیل تقویت با ضخامت و ابعاد استاندارد پس از مدتی پروفیل ها دفرمه شده و پنجره از رگلاژ حارج می شود. در این صورت عدم استفاده از پروفیل تقویت گالوانیزه نیز میتواند علت بسته نشدن پنجره دوجداره باشد.

 

 • شگستگی دستگیره پنجره دوجداره: شکستگی دستگیره پنجره به دلیل بی کفیتی بودن ساخت آن یا متریال نامناسب نیز یکی از مشکلات پنجره های دوجداره میتواند باشد. دستگیره پنجره دوجداره نقش یک اهرم در باز و بسته کردن پنجره را ایفا میکند ولازم است متریال آن از مواد مستحکم و با کیفیت باشد. پس علت بسته نشدن پنجره دوجداره میتواند به نوع دستگیره پنجره مرتبط باشد.
 • رگلاژ نبودن لولا در پنجره های دوحالته: در پنجره های دوحالته امکان رگلاژ پنجره به وسیله لولاها وجود دارد. قابلیت تنظیم لولاها در جهات مختلف سبب میشود رگلاژ پنجره دوجداره دوحالته ساده تر از انواع تک حالته آن باشد.

 • رگلاژ نبودن پیم اسپانیوت یا قفل پنجره دوجداره: تمامی اسپانیولت ها یا همان قفل پنجره های دوجداره دارای زائده ای هستند که وظیفه قفل شدن پنجره را ایفا می کنند. این پیم قابلیت رگلاژ داشته و میتواند میزان عایق بندی پنجره و فشار لنگه پنجره به روی قاب را توسط این پیم های انجام دهید.

برای تعمیر پنجره دوجداره با ما در تماس باشید

 

 

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم