کیپ زاماک پنجره دوجداره

کیپ زاماک پنجره دوجداره یکی از کوچکترین قطعات پنجره دوجداره و در عین حال نیز از پرکاربرد ترین یراق آلات پنجره های دوجداره محسوب میشود که تاثیر بسزایی در میزان عایق بندی و هوابندی سیستم های درب و پنجره های دوجداره upvc را دارد.

از آنجایی که عایق بودن درب و پنجره‌های دوجداره همواره از مهم ترین مزیت های این محصولات بشمار میرود، قصد داریم در این مقاله به تاثیر یکی از مهمترین قطعات در عایق بندی پنجره های دوجداره که زاماک پنجره دوجداره نام دارد بپردازیم. در ادامه با ما باشید تا اطلاعات بسیار مفیدی در خصوص زاماک پنجره دوجداره در اختیار شما قرار دهیم.

کیپ زاماک پنجره دوجداره چیست ؟

کیپ زاماک پنجره دوجداره در حقیقت مکمل و زبانه قفل پنجره دوجداره UPVC میباشد. قطعه ای فلزی و نسبتا کوچک با ابعاد تقریبی 40 الی 45 میلمیتر که وظیفه قفل شدن یا کیپ شدن پنجره را به عهده دارد.

نامگذاری این قطعه به این دلیل انجام شده است که از فلزی آلیاژی و ریخته گری به نام زاماک تولید شده است و به مرور و باور غلط به نامی همیشگی برآن تبدیل شده است. در واقع زاماک نوعی آلیاژ از فلز روی است که به دلیل ویژگی های بسیار عالی در برابر خوردگی و خواص ریخته گیری بسیار مناسب، باعث شده بسیاری از قطعات مورد استفاده در صنعت درب و پنجره های دوجداره از این فلز تولید شوند.

کیپ زاماک پنججره دوجداره upvc

آلیاژ زاماک چیست ؟

پیش از تشریح آلیاژ کیپ زاماک پنجره دوجداره، بهتر است کمی با مفهموم آلیاژ آشنا شویم. آلیاژ یا همجوشه مخلوطی از یک فلز با یک یا چند عنصر دیگر است که به منظور بهبود خواص فلز پایه نظیر افزایش استحکام، سختی و یا مقاومت خوردگی با یکدیگر ترکیب میشوند. درصد ترکیب هریک از عناصر اضافه شونده کاملا بر اساس خواص و ویژگی هایی که مورد انتظار است تعیین می شود.

به طور کلی فلزات آلیاژ شده بسیار مفیدتر از نوع خام و بدون آلیاژ شده هستند. به طور مثال آلومینیوم خالص یک فلز سبک با مقاومت نه چندان بالایی می باشد، اما با افزودن مس و منیزیم به آن و تولید یک آلیاژ جدید از این 3  ماده، متریالی با نام آلومینیوم آلیاژی بدست میاید که به مراتب استحکام و مقاومت بسیار بالاتری نسبت به نمونه خام آن دارد.

به نظر می رسد مفرغ نخستین آلیاژی است که بشر ساخته ‌است احتمالاً از ترکیب اتفاقی مس و قلع به صورت مذاب و سرد کردن مخلوط‌شان. این آلیاژ چون سخت‌تر از هردو فلز مس و قلع بود، برای ساختن چاقو و و ابزارهای برنده بکار میرفته است.

نقش زاماک در پنجره دوجداره

زاماک (zamak) فلزی آلیاژی از خانواده روی، آلومینیوم، مس و منیزیم به شمار می رود که برای اولین بار در سال1929 توسط شرکت زینک نیوجرسی در ایالات متحده آمریکا معرفی شد. این فلز بر اساس میزان و درصد مس بکار رفته از گرید بندی مختلفی برخوردار است که گرید های 2-3-5 و 7 بیشترین کاربرد را در صنعت دارند عناصر تشکیل دهنده زاماک به ترتیب حجم بکار رفته در تولید آن شامل موارد ذیل می باشد:

 • روی : بیشترین حجم از آلیاژ زاماک را روی تشکیل می دهد. به طور میانگین %94 از حجم زاماک متعلق به روی یا زینک است.
 • آلومینیوم: پس از روی، آلومینیوم با حجم %4 مهمترین نقش را در زاماک ایفا میکند. این عنصر موجب افزایش استحکام کششی و افزایش استحکام در مقابل ضربه می شود.
 • مس: افزایش مقاومت به خوردگی و کاهش شکنندگی محصول نهایی از نتایج حاصل از اضافه کردن مس به زاماک می باشد. حدود %2 از حجم زاماک متعلق به مس میباشد.
 • منیزیم: عنصر منیزیم سختی محصول نهایی را افزایش می دهد اما در مقابل میتواند باعث شکنندگی بیشتر محصول نیز شود.کمتر از %1 از حجم وزنی زاماک متعلق به منیزم است.

کاربرد کیپ زاماک در پنجره دوجداره :

کیپ زاماک یا زبانه قفل کننده پنجره دوجداره وظیفه کیپ شدن یا بسته شدن پنجره پس از چرخش دستگیره را به عهده دارد. پس از چرخش دستگیره سیلندرها یا استوانه های تعبیه شده به روی اسپانیولت ها (قفل پنجره دوجداره) به قسمت پشتی زاماک رفته و مانع از باز شدن پنجره می شود. در حقیقت نیروی لازم برای هوابندی پنجره های دوجداره با انتقال پیم اسپانیولت به پشت زاماک تامین می شود از این رو ابعاد، مشخصات فنی و متریال بکار رفته در تولید زاماک پنجره دوجداره در کارایی و نیز عملکرد آن در طولانی مدت بسیار مهم است.

تفاوت زاماک پنجره دوجداره لولایی با کشویی

به دلیل تفاوت در سیستم پنجره های لولایی با سیستم های کشویی، شکل ظاهری زاماک در این پنجره ها نیز با یکدیگر متفاوت است. در اسپانیولت های کشویی با توجه به حرکت خطی و رفت برگشت شکل زاماک کشویی به نحوی است که مانع از خروج پیم اسپانیولت از شیار تعبیه شده میشود. در اسپانیولت های کشویی، شکل پیم به صورت T شکل است و پس از قرارگیری در داخل شیار زاماک مانع از بازشدن مجدد پنجره می شود.

در تصویر زیر که از سایت یو پی وی سی کالا بر گرفته شده است زاماک اختصاصی پنجره کشویی وین تک را مشاهده می فرمائید. طراحی و شکل این زاماک مختص پنجره های دوجداره کشویی وین تک سری 260 میباشد که به دلیل استحکام بسیار مانع از باز شدن پنجره از نمای بیرونی می شود.

زاماک مخصوص پنجره کشویی وین تک

زاماک در پنجره های لولایی کاملا متفاوت از سیستم های کشویی است. بدین صورت که هنگامی که ما دستگیره را میچرخانیم، پیم های استوانه ای با لغزش به قسمت پشتی زاماک رفته و مانع از باز شدن لنگه پنجره و در نتیجه قفل شدن آن می شود. زاماک در پنجره های لولایی به صورت دوطرفه طراحی می شود تا هم برای پنجره های چپ بازشو  و هم برای پنجره های راست بازشو قابلیت استفاده را داشته باشد.

طراحی و متریال استفاده شده در تولید زاماک پنجره دوجداره لولایی بسیار مهم است. تمام نیروی مورد نیاز برای کیپ شدن پنجره و نیز برآیند فشارهای حاصل از نیروی وزش باد بر ساختمان ها تماماً به زاماک پنجره دوجداره منتقل می شود.

زاماک یا کیپ زبانه پنجره دوجداره وین تک

علت شکسته کیپ زاماک پنجره دوجداره :

کیپ شدن لنگه و تحت فشار بودن نوارهای لاستیکی از شروط هوابندی پنجره های دوجداره می باشد، ، از این رو کیپ زاماک تحت فشار زیادی از طرف قسمت های استوانه ای یا بادامک اسپانیولت قرار دارد. تداوم باز و بسته شدن های مکرر و نیروهای حاصل از وزش باد بر پنجره ها نیز مزید بر علت شده و میتواند باعث سایش یا شکسته شدن زاماک (کیپ) پنجره شود. اما دلایل دیگری نیز می تواند باعث بروز شکستگی در زاماک پنجره دوجداره شود:

 1. استفاده از آلیاژ بی کیفیت یا آلیاژ کهنه و دست دوم در تولید زاماک
 2. طراحی ضعیف دیواره های زاماک و سبکی وزن زاماک
 3. رگلاژ نبودن درب و پنجره ها
 4. عدم انجام فرایند های سخت کاری در تولید محصول
 5. عدم رعایت تلورانس های ابعادی در زمان طراحی و تولید
 6. استفاده از نوارهای لاستیکی ضخیم تر در تولید پنجره.

کیپ زاماک پنجره دوجداره آکس 13 و 9 چیست :

تلورانس های ابعادی پروفیل های upvc و نحوه مونتاژ آنها در کنار یکدیگر همواره مطابق با استانداردهای تدوین شده ای در جهان میباشد که تولید کنندگان پروفیل ملزم به رعایت همیشگی آنها میباشد. این ویژگی مشترک بین تمام پروفیل های upvc امکان نصب انواع مختلفی از یراق آلات را به روی پروفیل های درب و پنجره فراهم می کند.

در این میان، تعین فاصله بین پروفیل قاب و لنگه بازشو از حساسیت دوچندان برخوردار است. این فاصله باید به نحوی باشد که ضمن سهولت در باز و بسته شدن، هوابندی مناسب پنجره، را نیز تامین نماید.

فاصله بین نشیمنگاه لولا در پروفیل قاب تا مرکز نشیمنگاه اسپانیولت در پروفیل لنگه پنجره، آکس پروفیل های upvc  گفته می شود. تعیین این فاصله ارتباط کاملاً مستقیمی با طراحی اسپانیولت ها، لولاها و زاماک ها دارد. در حال حاضر دو سیستم پروفیل آکس 13 میلیمتر و آکس 9 میلیمتر در جهان وجود دارد. بیش از %90 درصد از پروفیل های upvc مورد استفاده در ایران مطابق با آکس 13 میلیمتر می باشد.

از آنجایی که ابعاد کیپ زاماک پنجره دوجداره در تعین فاصله بین پروفیل قاب و لنگه ، نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، طراحی و شکل قسمت تکه گاهی آن نیز کاملاً بر اساس استاندارد آکس 13 یا 9 انجام میشود تا هوابندی در کنار سهولت در استفاده به شکل کامل تامین شود.

مشخصات کیپ زاماک آکس 13 و آکس 9

قیمت و خرید زاماک پنجره دوجداره:

همانطور که گفته شد کیپ زاماک پنجره دوجداره از کوچکترین قطعات پنجره های نسل امروزی است به همین دلیل قیمت چندان قابل توجهی ندارد و اختلاف قیمت زاماک بین تولید کنندگان و فروشندگان بیشتر به کیفیت مواد بکار رفته منتهی می شود

 • قیمت زاماک آکس 13 پنجره دوجداره لولایی با تضمین کیفیت و گارانتی 2 ساله هر عدد 12000 الی 15000 تومان
 • قیمت زاماک آکس 9 پنجره دوجداره لولایی درجه 1 هر عدد 9000 الی 14000 تومان
 • قیمت زاماک پنجره کشویی وین تک با تضمین کیفیت و گارانتی هر عدد 18000 الی 20000 تومان
 • قیمت زاماک پنجره کشویی پلاس پن وین تک با تضمین و کیفیت هر عدد 10000 الی 15000 تومان.

برای خرید کیپ زاماکی پنجره دوجداره یا زبانه قفلی پنجره دوجداره میتوانید از بخش محصولات / زبانه قفل پنجره دوجداره نسبه به سفارش یا خرید اقدام نمائید.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم