تعمیر قفل پنجره دوجداره

یکی از ویژگی های پنجره­ های دوجداره یو پی وی سی (UPVC) سهولت باز و بسته شدن آنها است. مکانیزم های موجود (یراق آلات) در سیستم های پنجره های دوجداره به منظور قفل شدن به نحوی طراحی شده است که ضمن ایجاد یک تکیه گاه مستحکم به منظور ایمنی، به سادگی نیز باز و بسته می شوند. یکی از اجزای یراق آلات درب و پنجره دو جداره دستگیره ها است که نقش یک اهرم حرکت اسپانیولت پنجره را به عهده دارد.

شکل های مختلفی از دستگیره پنجره های یو پی وی سی  وجود دارند که با توجه به طراحی و جنس بکار رفته در ساخت آن، از کیفیت های متفاوتی نیز برخوردار هستند. مهم است که متریال بکار رفته در ساخت دستگیره ها از چه نوعی باشد چرا که تمام نیروی مورد نیاز به منظور بسته شدن پنجره ابتدا به دستگیره وارد می شود و در صورت عدم انتخاب متریال مناسب، پس از مدتی شاهد شکسته شدن دستگیره پنجره یا از کار افتادگی آن خواهیم شد. در دستگیره ها لازم است اهرم یا نشیمنگاه دست از یک ساختار مستحکم نظیر آلومینیوم ساخته شود تا ضمن برخورداری از قابلیت رنگ شدن مقاومت لازم به منظور باز و بسته شدن شدن را دارا باشد.

دستگیره در پنجره ها یکی از اجزایی است که به لحاظ تنوع رنگ می تواند تاثیر بسزایی در زیبایی بخشی به پنجره ها داشته باشد. دستگیره های پنجره دوجداره اغلب در رنگ های سفید، قهوه ای تیره، طوسی، برنز و طلایی موجود هستند. جدای از مطالب مطرح شده دستگیره می تواند اشکال مختلفی نیز داشته باشند که در شکل زیر یک نوع دستگیره پر مصرف را مشاهده می کنید این نوع دستگیره ها می توانند به روی تمامی پنجره های نرمال داخل بازشو تک حالته یا دوحالته مونتاژ شوند. نکته قابل توجه این است که دستگیره ها قابلیت تعمیر نداشته و در صورت معیوب شدن می بایست یک دستگیره خریداری و تعویض گردد. اگر دستگیره پنجره خانه یا محل کار شما به مشکل خورده باشد می توانید با مشاهده فیلم تعویض دستگیره پنجره در بخش مقالات به سادگی نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

دستگیره پنهانی

دستگیره هم سطح

دستگیره هم سطح یا پنهان

یکی دیگر از انواع دستگیره ها در پنجره های دوجداره، دستگیره هم سطح یا پنهان بوده که نامگذاری آن هم به علت سطح شدن دستگیره با سطح پروفیل لنگه پنجره است. یکی از ویژگی های شاخص این نوع دستگیره این است که پس از بسته شدن با سطح پروفیل مماس شده و مانعی برای باز و بسته شدن پرده های کرکره ای ایجاد نمیکند. نکته قابل توجه این است که نشیمنگاه این دستگیره است در زمان تولید پنجره در کارگاه ایجاد شود تا قابلیت مونتاژ را داشته باشد. از این رو امکان مونتاژ این دستگیره در سایر پنجره ها با دستگیره های معمولی وجود ندارد. دستگیره های هم سطح یا پنهان نیز در رنگ های مختلفی همچون سفید،  قهوه ای و طوسی نیز موجود است.

دستگیره اهرم بلند یا فلوکس واگنی

یکی دیگر از انوع دستگیره ها دستگیره های اهرم بلند یا فلوکس واگنی می باشد که به دلیل داشتن اهرم بلند تر مناسب پنجره های دوجداره با یراق فلوکس واگنی می باشد. اهرم بلندتر این نوع از دستگیره ها سبب می شود پنجره با ابعاد بزرگ به سادگی باز و بسته شوند.

دستگیره های اهرم بلند

دستگیره اهرم بلند

قفل ایمنی پنجره دو جداره

گاهی لازم است سطح ایمنی پنجره های یو پی وی سی (upvc) در مکانهایی همچون مهد کودک ها، مدرسه ها، محیط های آموزشی خردسالان، بیمارستان ها و … به ایجاد تمهیداتی افزایش یابد لازم است که باز شدن پنجره صرفا توسط مسئول بخش انجام یا پنجره به میزان کم به منظور تبادل گردش و تهویه هوا باز شود. یکی از انواع قفل ایمنی پنجره میتوان به دستگیره های کلید خور پنجره اشاره کرد که با توجه به تعبیه کلید امکان باز شدن صرفا با داشتن کلید مربوطه انجام می شود. از انواع دیگر قفل ایمنی می توان به ثابت کننده پلاستیکی اشاره کرد که معمولا آن را در یک ارتفاع بالاتر از دستگیره نصب کرده تا به راحتی باز نشود.

قفل پنجره دوجداره

قفل شدن درب دو جداره

قفل شدن درب دو جداره

امروزه در کنار پنجره های دوجداره یو پی وی سی (upvc) از درب های ساخته شده از پروفیل های یو پی وی سی نیز استفاده چشم گیری می شود. از درب های دوجداره اغلب به عنوان درب تراس یا درب های سرویس های بهداشتی استفاده می شود. با توجه به اهمیت  امنیت در درب ها به منظور جلوگیری از ورود سارقین از طریق تراس منازل لازم است ضریب امنیت در آنها از مقدار بالاتری برخوردار باشد تا امکان ورود به سادگی میسر نباشد. قفل شدن درب های یو پی وی سی توسط اسپانیولت قفل دار سوئیچی قفل درب انجام می شود. در این سیستم با حرکت دستگیره سمت بالا و چرخش کلید درب کاملا قفل شده و فقط با چرخش مجدد کلید به سمت بالعکس و حرکت دستگیره به سمت پایین درب باز خواهد شد. اسپانیولت قفل دار سوئیچی در ابعاد 160-180 و 200 سانتیمتر تولید و متناسب با ابعاد ارتفاع درب نصب میشود. فاصله بین مرکز دستگیره و مرکز دایره محل نصب سوئیچی نیز یکی دیگر از مشخصه های فنی اسپانیولت قفل دار می باشد که لازم است در هنگام خرید به این موضوع نیز دقت شود.

آموزش تعمیر قفل پنجره دوجداره

قبل از آنکه به تشریح این موضوع بپردازیم لازم است است بدانید که عموما هیچ یک از یراق آلات بکار رفته در درب یا پنجره های دوجداره قابلیت تعمیر نداشته ولی لازم است قبل از اقدام به خرید یراق اطمینان حاصل کنیم که کدامیک از قطعات بکار رفته معیوب و نیاز به خرید دارد تا پروسه نصب و جایگزینی قطعه با کمترین هزینه و صرف زمان کمتر انجام گیرد. اسپانیولت قفل درب از جمله قطعاتی است که ممکن است به علت هایی همچون کیفیت پایین قطعات یا فرسودگی قطعات نیاز به تعویض داشته باشد.

از آنجایی که مکانیزم یا همان اسپانیولت قفل درب در کنار سایر یراق آلات همچون مغزی سوئیچی و دستگیره استفاده میگردد ممکن است عیب یا عیوب پیش آماده از این یراق آلات نیز باشد لذا در صورت مشاهده عملکرد ناقص در سیستم قفل درب موارد ذیل به دقت بررسی گردد:

  • اطمینان حاصل کنید که مغزی سوئیچی نصب شده سالم و عملکرد صحیحی دارد. مغزی یا سوئیچی را از محل خود خارج و آن را تست کنید.
تعمیر اسپانیولت قفل درب

اسپانیولت قفل درب

  • اطمینان حاصل کنید دستگیره معیوب نبوده و عملکرد صحیحی دارد. لازم است دستگیره مونتاژ و مورد بازبینی قرار گیرد.
مغزی قفل سوئیچی

مغزی قفل

  • اطمینان حاصل کنید که بین قطعات متحرک اسپانیولت جسمی نفوذ نکرده باشد و مانعی برای حرکت اسپانیولت وجود ندارد.
قطعات اسپانیولت

قطعات اسپانیولت

  • لازم است رگلاژ درب کاملا مورد بازبینی قرار گیرد. عدم رگلاژ یا افتادگی لنگه درب نیز میتواند یکی از عوامل در این موضوع باشد
مکمل قفل اسپانولت

قفل اسپانولت

  • مکمل قفل اسپانولت نیز لازم است بازدید و مورد بررسی قرار گیرد ممکن است ایرادات متوجه این قطعه باشد.
تعمیر مکمل قفل اسپانولت

مکمل قفل اسپانولت

همانطور که توضیح دادیم بررسی علت ایراد به وجود امده در سیستم درب های یو پی وی سی یک موضوع کاملا تخصصی میباشد که لازم است بررسی موضوع توسط افراد مجرب و آموزش دیده انجام گیرد. لذا هرگونه دستکاری و تعمیر و یا حتی خرید یراق آلات بدون بررسی تخصصی ویا بازدید ممکن است یاعث انجام هزینه بیشتر در تعمیر درب منزل یا محل کار شما شود.

قیمت یراق آلات درب یو پی وی سی دو جداره

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در درب یو پی وی سی محیط خانه یا محل کار خود نقصی پیش آمده باشد که عملکرد درب را مختل کند عموماً نوع یراق آلات بکار رفته در درب های یو پی وی سی نسبت به پنجره های دوجداره مکانیزم پیچیده تری دارند که موجب می شود در درب های دوجداره یو پی وی سی شاهد نواقص بیشتری نسبت به پنجره ها باشیم قیبل از بررسی موضوع میزان هزینه لازم برای تعمیر یراق درب دوجداره لازم است بدانیم عیب یا عیوب پیش آمده از کدام قطعه یا یراق می باشد تا دقیقا قطعه معیوب تعویض گردد. ما سعی میکینم هزینه تقریبی مورد نیاز برای هریک از سرویس های مورد نیاز را در این مقاله درج کنیم اما مجددا تاکید میکنیم که تا بررسی دقیق موضوع برآورد هزینه دقیق نیز امکان پذیر نخواهد بود.

  • اجرت رگلاژ درب تراس بدون استفاده از یراق آلات به طور میانگین 1.500.000 هزار تا 2.000.000 ریال
  • اجرت تعویض کامل اسپانیولت قفل درب 3.500.000 ریال الی 4.500.000 ربال با توجه به نوع یراق مورد نیاز.
  • اجرت تعویض سایر یراق آلات شامل دستگیره بارل و …. به طور میانگین بین 2.000.000 ریال الی 3.500.000 ریال.
  • هزینه تعویض شیشه دوجداره با توجه به ابعاد محل پروزه و طبقه ساختمان انجام میشود.
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم